Český Západ Konstantinolázeňsko Stříbrsko Plánsko Hracholusky
   česky english deutsch


odkaz na stránky Evropské komise
   Evropský zemědělský fond
   pro rozvoj venkova:
   Evropa investuje
   do venkovských oblastí.
odkaz na stránky SZIF - Program rozvoje venkovaZveme Vás na 10. Slavnosti jablek na vrchu a úpatí Krasíkova

29. 09. 2012 | Aktuality

Vrch Krasíkov přivítá návštěvníky jubilejního ročníku Slavností jablek. K tradiční soutěži o nejhezčí a nejchutnější jablečný štrúdl přibude i ochutnávka Jablečného piva, speciálně uvařeného pro tuto příležitost. Kulturní program se mimořádně rozrostl na čtyři scény a návštěvníky z okolí přiveze dobový autobus. Místní restaurace zvou gurmány i gourmety na jablečné menu. Tradiční Slavnosti jablek vypuknou v sobotu 6. 10. 2012 na vrchu Krasíkov nedaleko Konstantinových Lázní již podesáté. Jarmark i kulturní program začíná již v 11 hodin.

 Na jarmarku se představí dvacet řemeslníků z okolí, kteří nabídnou šperky, dekorace a bytové doplňky, keramiku ale i ručně šité a pletené oděvy. „Vrch Krasíkov nám začíná být pomalu malý, proto jsme se rozhodli na něj přednostně umístit stánky nositelů značky Místní výrobek ze západu Čech a ostatní řemeslníky pak na další jarmark ve Dvoře Krasíkov pod vrchem,“ říká manažerka pořádajícího Mikroregionu Konstantinolázeňsko Miroslava Válová.
Kulturní program letos organizátoři rozdělili mezi čtyři scény. Hlavní podium na návrší obsadí hudební skupiny jako Koren (balkánský a jiný folklór), Poitín (irská hudba z Plzně), Lidová muzika z Chrástu a Cavalla Canor (středověká hudba z Kladrub), ale i divadelní představení Komedyjantů z Tachova a česko-německé představení Archa Noemova (od 13:15 hod.) připravené dětmi z Mikroregionu Konstantinolázeňsko a Kommunale Allianz Steinwald. Přímo u zříceniny hradu Švamberk pak bude zřízena dětská scéna, kde se představí Pohádkové divadlo tety Terezy z Křivoklátu a také Kratochvilný automat, který přiveze slavné scény ze slavných filmů v trochu jiném pojetí. Novinkou letošního ročníku bude také netradiční divadelní prostor přímo na úpatí vrchu, který poskytne Autobus 2015. Návštěvníci se zde budou moci informovat o projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, zkusit své štěstí a dobrou mušku v neobvyklé dada-střelnici a nebo si zatančit za zvuků živé i reprodukované hudby. Program zde završí svérázné loutkové představení K.U.Ř.E. – Krize Umělce Řešícího Existenci od 18 hod. v podání divadla DNO. Čtvrtou kulturní scénu pak bude tvořit Dvůr Krasíkov, kde bude od 13 hod. připravena country zpívaná se skupinou Náhodné muzikantské uskupení a ve 20 hod. začne v místní stodole tradiční koňský bál, na kterém vystoupí MHS a Petr Kratochvíl. Překvapením večera bude westernová show na živém koni Jimmyho Magury.
Zpřístupněna bude i kaple Máří Magdalény, kde probíhá obnova podlahy a související archeologické práce. S jejich výsledky seznámí návštěvníky na komentovaných prohlídkách sami archeologové a historici. Jako i v předchozích letech, i letos čeká dětské návštěvníky několik výtvarných dílen, které budou umístěny při cestě na hrad. Novinkou letošní sezóny je pak zpřístupněná vyhlídka z hradní věže, která poskytne návštěvníkům široký rozhled po zdejším kraji. Své místo budou mít na vršku i jednotlivé obce, tvořící Mikroregion Konstantinolázeňsko, které se představí společnou výstavou, doplněnou o prezentaci 10 let obnovy Krasíkova. Již poněkolikáté se slavností zúčastní také partner Kommunale Allianz Steinwald, který pro návštěvníky připraví různé bavorské delikatesy.
Návštěvníci budou moci ochutnat řadu jablečných specialit. Kromě jablečného moštu, křížal, jablečných koláčů, buchet a dalších dezertů budou k ochutnání i jablka v županu, placky s jablečnými povidly, vepřové nudličky s jablkem nebo kachní prsa na medu s jablky a jablečné pivo Chodovar, uvařené speciálně pro letošní Slavnosti jablek. Tradiční soutěž o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl, do které mohou hospodyňky i pekaři přihlašovat své záviny bude uzavřena ve 14 hod. a její výsledky budou vyhlášeny v 16 hod. „Pro návštěvníky jsme ve spolupráci s místními restauracemi připravili Jablečné menu. Milovníci dobrého jídla tak budou moci vybrané jablečné speciality ochutnat až do konce října,“ doplňuje Jan Florian z místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství. Lidé se tak mohou těšit například na vepřové panenky plněné jablky a dýní v Hotelu Jitřenka v Konstantinových Lázních, jablečnou palačinku s kysanou smetanou a tvarohem v Kavárně Srdíčko v Lázeňském domě Prusík nebo přírodní kuřecí řízečky s pečeným jablkem, pivním sosem a šťouchanými brambory a jablečné pivo Chodovar v Restauraci Stará Sladovna v Chodové Plané. Kompletní jablečné menu shlédnete na www.leader-ceskyzapad.cz.
Návštěvníci slavností mohou přijet speciálním vlakem, tzv. Jablečným expresem, který vyjíždí v 10:10 z Plzně a přes Pňovany, Trpísty a Cebiv jede do Kokašic, odkud je Krasíkov vzdálen cca 3 km. Z kapacitních důvodů je nutné místa ve vlaku rezervovat na e-mailu  info@plzenskadraha.cz nebo na tel. 604827735. Pro návštěvníky z okolí bude letos fungovat také speciální autobusová linka, která bude vyjíždět v 8:00 ze Šumavské ulice v Plzni a poté bude v pravidelných intervalech svážet lidi i z okolních obcí. Pro motoristy je zajištěno parkování na úpatí vrchu, na místo konání bude třeba dojít cca 1 km pěšky.
Slavnosti jablek již podesáté pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko ve spolupráci s místní akční skupinou Český Západ - Místní partnerství, obcí Kokašice a občanským sdružením Pomozme si sami.

Upozornit | Tisknout


Zajištění akcí
vybaveni@leader-ceskyzapad.cz
tel.: 77 44 99 396
více informací zde
REZERVACE MOBILNÍHO VYBAVENÍ

Konzultace projektů
Využijte možnosti konzultovat Vaše projektové záměry nebo probíhající projekty s pracovníky MAS! Konzultace je možno domluvit telefonicky nebo e-mailem ve standardní otevírací době kanceláře MAS v Konstantinových Lázních - vždy v pondělí a pátek od 9 do 15 h., nebo i v jiném čase a na jiném místě.

Kontakty pro konzultace:

Jan Florian
koordinátor programu LEADER
tel. 774499396
florian@leader-ceskyzapad.cz

Miroslava Válová
předsedkyně a manažerka MAS valova@leader-ceskyzapad.cz
tel. 774499395

(c) MAS Cesky Zapad - Mistni partnerstvi  |  tel. +420 374692021  |  info@leader-ceskyzapad.cz
webdesign | Tomáš Möller | receptt | 2006