Český Západ Konstantinolázeňsko Stříbrsko Plánsko Hracholusky
   česky english deutsch


odkaz na stránky Evropské komise
   Evropský zemědělský fond
   pro rozvoj venkova:
   Evropa investuje
   do venkovských oblastí.
odkaz na stránky SZIF - Program rozvoje venkovaKrasíkov přivítal milovníky jablek

02. 10. 2005 | Mikroregion Konstantinolázeňsko

Zhruba tři sta návštěvníků dorazilo v sobotu i přes nepřízeň počasí na vrch Krasíkov, aby společně oslavily Slavnosti jablek. Ty se na Krasíkově, který je dominantou Mikroregionu Konstantinolázeňska, konaly letos již potřetí.

Příznivci cyklistiky se sešli už v 10 hodin v Bezdružicích, odkud vyrazili na společný výlet přes Konstantinovy Lázně, Polžice, Ovčí vrch a Kokašice na Krasíkov. Výletu se zúčastnila desítka zástupců partnerského regionu Steinwald z Bavorska, českých účastníků bylo ale méně. Po poledni začal vystoupením šermířů ze skupiny Avallon, Spolku pro záchranu hradu Švamberka a souboru historické hudby Cavalla program na vrchu Krasíkově. Po nich už následovalo divadelní představení o hrdinských činech Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, které během dopoledního workshopu secvičily přímo na Krasíkově děti z místních základních škol. Poté vystoupil ještě divadelní soubor Sebranka z Plzně .

Zajímavou atrakcí byla již tradiční soutěž o nejlepší a nejhezčí jablečný štrúdl. Ačkoliv u stánku s vystavenými štrúdly byla neustále velká fronta, tentokrát asi většina místních hospodyněk zůstala doma - v soutěži se sešlo jen sedm závinů (oproti loňským zhruba dvaceti). Odborná porota po degustaci vybrala jako nejchutnější moučník závin od paní Chaloupkové, na pohled je ale nejvíce zaujal štrúdl s mandlemi paní Mantelové. Obě dámy jsou z nejmenší obce Mikroregionu Konstantinolázeňsko – Olbramova, odkud ostatně pocházela většina soutěžních závinů. „Doufáme, že se napřesrok svými štrúdly přijdou pochlubit i zástupci ostatních obcí,“ řekla starostka Olbramova Miroslava Válová. Její slova potvrdily i dvě zvědavé návštěvnice: „Přišly jsme o trochu později a už nemáme co ochutnávat.“

V druhé části programu byla, za doprovodu hudebního vystoupení Jana Prokopa, slavnostně otevřena výstava fotografií místních kostelů, kterou v rámci projektu Práce jako na kostele připravili mladí členové sdružení Pomozme si sami. „Smyslem projektu je upozornit na stav místních památek, především kostelů, nejen místní obyvatele a návštěvníky regionu, ale také instituce, které by se mohly podílet na jejich opravě, jako například církev, Krajský úřad, Ministerstvo Kultury nebo Evropskou unii,“ řekli na vernisáži autoři výstavy. V následujících měsících budou pracovat na dokumentování stavu vybraných kostelů a následně na zpracování strategie jejich záchrany. Rádi by ukázali možné cesty obnovy tohoto kulturního dědictví. „Důležité je, aby se vždy v obci našel někdo, kdo se o kostel bude ochotný starat a obětuje mu část svého času. Takovým ochráncem může být třeba místní občanské sdružení, jako je tomu například v Okrouhlém Hradišti, nebo i jeden člověk,“ říkají organizátoři a dodávají: „Chtěli bychom zapojit především místní mladé lidi a pomoci jim najít cestu k památkám, vedle kterých žijí.“ Projekt Práce jako na kostele je součástí iniciativy Zasaďte si své kořeny a je veden čtyřmi dobrovolníky ve věku 18 - 21 let. Že je taková aktivita zapotřebí je zřejmé z velkého zájmu ostatních organizací a širokému výčtu partnerů, kteří se na projektu budou podílet.

Slavnosti, které se letos konaly již potřetí, pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko. Svou návštěvností patří mezi největší společnou kulturní akci tohoto sdružení devíti obcí severní části okresu Tachov.

Upozornit | Tisknout


Zajištění akcí
vybaveni@leader-ceskyzapad.cz
tel.: 77 44 99 396
více informací zde
REZERVACE MOBILNÍHO VYBAVENÍ

Konzultace projektů
Využijte možnosti konzultovat Vaše projektové záměry nebo probíhající projekty s pracovníky MAS! Konzultace je možno domluvit telefonicky nebo e-mailem ve standardní otevírací době kanceláře MAS v Konstantinových Lázních - vždy v pondělí a pátek od 9 do 15 h., nebo i v jiném čase a na jiném místě.

Kontakty pro konzultace:

Jan Florian
koordinátor programu LEADER
tel. 774499396
florian@leader-ceskyzapad.cz

Miroslava Válová
předsedkyně a manažerka MAS valova@leader-ceskyzapad.cz
tel. 774499395

(c) MAS Cesky Zapad - Mistni partnerstvi  |  tel. +420 374692021  |  info@leader-ceskyzapad.cz
webdesign | Tomáš Möller | receptt | 2006