V úterý 12. dubna bude ve vstupním sále zámku v Bezdružicích slavnostně zahájena unikátní výstava Znovuzrozené obrazy, která představuje pět zrestaurovaných obrazů z kostela sv. Vavřince v nedalekých Slavicích.Výstava seznámí návštěvníky nejen s pěti obrazy církevních světců, ale bude možné detailně nahlédnout i do tajů restaurátorských prací. Cílem organizátorů výstavy je ukázat krásu a význam drobných regionálních památek, které jsou často opomíjeny nejen místními obyvateli, ale přehlíženy i státní podporou. Výstava tak upozorňuje na důležitost dlouhodobé péče o kulturní dědictví i na místní úrovni a potřebu aktivní spolupráce několika různých organizací.
Příběh samotných obrazů je téměř typický pro většinu místních památek. Dlouhou dobu ležely zapomenuté v kostele sv. Vavřince, který byl celá léta uzavřený a chátral, stejně jako mnoho jiných v naší oblasti. Po tento čas byl kostel navštěvován a udržován jen jednou obyvatelkou Slavic, která o něj s láskou pečuje dodnes. Až snahy občanského sdružení Pomozme si sami, které se letos již pátým rokem stará o památky Konstantinolázeňska, a spolupráce s farností Konstantinovy Lázně, postupně pomohly do kostela alespoň částečně vrátit život. Od léta roku 2000 se podařilo vyčistit okolní zarostlý hřbitov, uspořádat výstavu fotografií a několik koncertů, ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči zasklít rozbitá okna a do některých z nich dát nové vitráže a provizorně opravit střechu. Díky novým majitelům Slavického zámku byla obnovena i místní pouť, na kterou přijíždějí i bývalí obyvatelé Slavic, a v kostele se pravidelně pořádají česko-německé poutní mši. V současné době probíhají snahy o zařazení kostela do Památkového fondu Plzeňského kraje. Restaurátorky, členky sdružení Pomozme si sami, a zároveň pedagožky Ateliéru restaurování malířských děl Akademie výtvarných umění v Praze, provedly dokumentaci stavu inventáře kostela a možností restaurování, při které možná jen náhodou narazily na pomačkaný kus plátna, který ležel pod hromadou suti – jeden z později zrestaurovaných obrazů. V letech 2002-2004 bylo pod vedením těchto restaurátorek studenty Ateliéru zrestaurováno celkem pět obrazů církevních učitelů. Současný stav kostela ve Slavicích bohužel neumožňuje jejich trvalý návrat na původní místo a tak jej zatím budou zdobit jen při slavnostních příležitostech. Díky společnosti Bayton a.s., která rovněž dlouhodobě podporuje kulturně-společenský rozvoj v regionu, dostaly obrazy dočasný domov na zámku v Bezdružicích, který je příkladem úspěšné péče o kulturní dědictví regionu a díky tomu i nejnavštěvovanější památkou oblasti.
Znovuzrozené obrazy tak nejsou jen příkladem úspěšné spolupráce při péči o kulturní dědictví, ale také impulsem k dalším restaurátorským aktivitám nejen ve Slavicích, kde se už nyní připravuje restaurování kostelního kříže a poté dalších obrazů nebo oltářů. Organizátoři doufají, že výstava vzbudí zájem nejen o samotné exponáty, ale i o podporu obnovy kulturního dědictví v regionu ať už formou zájmu občanů o aktivní zapojení, podnícení spolupráce dalších institucí nebo finanční či materiální podpory aktivit sdružení.
Upozornit | Tisknout