Český Západ Konstantinolázeňsko Stříbrsko Plánsko Hracholusky
   česky english deutsch


odkaz na stránky Evropské komise
   Evropský zemědělský fond
   pro rozvoj venkova:
   Evropa investuje
   do venkovských oblastí.
odkaz na stránky SZIF - Program rozvoje venkovaKrasíkov přivítal milovníky jablek

03. 10. 2005 | Mikroregion Konstantinolázeňsko

Zhruba tři sta návštěvníků dorazilo v sobotu i přes nepřízeň počasí na vrch Krasíkov, aby společně oslavily Slavnosti jablek. Ty se na Krasíkově, který je dominantou Mikroregionu Konstantinolázeňska, konaly letos již potřetí.

Příznivci cyklistiky se sešli už v 10 hodin v Bezdružicích, odkud vyrazili na společný výlet přes Konstantinovy Lázně, Polžice, Ovčí vrch a Kokašice na Krasíkov. Výletu se zúčastnila desítka zástupců partnerského regionu Steinwald z Bavorska, českých účastníků bylo ale méně. Po poledni začal vystoupením šermířů ze skupiny Avallon, Spolku pro záchranu hradu Švamberka a souboru historické hudby Cavalla program na vrchu Krasíkově. Po nich už následovalo divadelní představení o hrdinských činech Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, které během dopoledního workshopu secvičily přímo na Krasíkově děti z místních základních škol. Poté vystoupil ještě divadelní soubor Sebranka z Plzně s představením pro děti.

Soutěž o nejlepší štrúdl
Zajímavou atrakcí byla již tradiční soutěž o nejlepší a nejhezčí jablečný štrúdl. Ačkoliv u stánku s vystavenými štrúdly byla neustále velká fronta, tentokrát asi většina místních hospodyněk zůstala doma - v soutěži se sešlo jen sedm závinů (oproti loňským deseti). Odborná porota po degustaci vybrala jako nejchutnější moučník závin od paní Chaloupkové, na pohled je ale nejvíce zaujal štrúdl s mandlemi paní Mantelové. Obě dámy jsou z nejmenší obce Mikroregionu Konstantinolázeňsko – Olbramova, odkud ostatně pocházela většina soutěžních závinů. „Doufáme, že se napřesrok svými štrúdly přijdou pochlubit i zástupci ostatních obcí,“ řekla starostka Olbramova Miroslava Válová. Její slova potvrdily i dvě zvědavé návštěvnice: „Přišly jsme o trochu později a už nemáme co ochutnávat.“

Práce jako na kostele
V druhé části programu byla, za doprovodu hudebního vystoupení Jana Prokopa, slavnostně otevřena výstava fotografií místních kostelů, kterou v rámci projektu Práce jako na kostele připravili mladí členové sdružení Pomozme si sami. „Smyslem projektu je upozornit na stav místních památek, především kostelů, nejen místní obyvatele a návštěvníky regionu, ale také instituce, které by se mohly podílet na jejich opravě, jako například církev, Krajský úřad, Ministerstvo Kultury nebo Evropskou unii,“ řekli na vernisáži autoři výstavy. V následujících měsících budou pracovat na dokumentování stavu vybraných kostelů a následně na zpracování návrhu strategie jejich záchrany. Rádi by ukázali možné cesty obnovy tohoto kulturního dědictví. „Důležité je, aby se vždy v obci našel někdo, kdo se o kostel bude ochotný starat a obětuje mu část svého času. Takovým ochráncem může být třeba místní občanské sdružení, jako je tomu například v Okrouhlém Hradišti, nebo i jeden člověk,“ říkají organizátoři a dodávají: „Chtěli bychom zapojit především místní mladé lidi a pomoci jim najít cestu k památkám, vedle kterých žijí.“ Projekt Práce jako na kostele je součástí iniciativy Zasaďte si své kořeny a je veden čtyřmi dobrovolníky ve věku 18 - 21 let. Že je taková aktivita zapotřebí je zřejmé z velkého zájmu ostatních organizací a širokému výčtu partnerů, kteří se na projektu budou podílet.

Krasíkov se pomalu probouzí
Díky aktivitě Mikroregionu Konstantinolázeňsko a zapojení obce Kokašice, pod kterou Krasíkov patří, i dalších neziskových organizací z regionu se daří postupovat v jeho postupném oživování. Na studii koncepce úprav vrchu Krasíkova, kterou Mikroregion zpracoval v roce 2003 se v loňském roce, díky dotaci Plzeňského kraje a podpoře obce podařilo opravit střechu zvonice a v letošním a příštím roce by se za pomoci dotace z programu EU Leader+ v rámci tzv. Místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství měla dokončit její celková rekonstrukce. Následně by měla být využívána jako zázemí pro místní neziskové organizace, řemeslníky a pro pořádání různých kulturních akcí.

Slavnosti, které se letos konaly již potřetí, pořádá Mikroregion Konstantinolázeňsko, obec Kokašice a místní neziskové organizace. Svou návštěvností patří mezi největší společnou kulturní akci tohoto sdružení devíti obcí severní části okresu Tachov. Pořádají se vždy na přelomu září a října.

Upozornit | Tisknout


Zajištění akcí
vybaveni@leader-ceskyzapad.cz
tel.: 77 44 99 396
více informací zde
REZERVACE MOBILNÍHO VYBAVENÍ

Konzultace projektů
Využijte možnosti konzultovat Vaše projektové záměry nebo probíhající projekty s pracovníky MAS! Konzultace je možno domluvit telefonicky nebo e-mailem ve standardní otevírací době kanceláře MAS v Konstantinových Lázních - vždy v pondělí a pátek od 9 do 15 h., nebo i v jiném čase a na jiném místě.

Kontakty pro konzultace:

Jan Florian
koordinátor programu LEADER
tel. 774499396
florian@leader-ceskyzapad.cz

Miroslava Válová
předsedkyně a manažerka MAS valova@leader-ceskyzapad.cz
tel. 774499395

(c) MAS Cesky Zapad - Mistni partnerstvi  |  tel. +420 374692021  |  info@leader-ceskyzapad.cz
webdesign | Tomáš Möller | receptt | 2006