V příštích dnech se ve Vlašimi sejdou zájemci o venkov z celé Evropy

Vytištěno z WWW.LEADER-CESKYZAPAD.CZ
Téma: Aktuality, Vydáno dne: 13. 10. 2005


Mikroregion Podblanicko a občanské sdružení Podblanickem ve spolupráci s dalšími partnery připravilo mezinárodní setkání studentů a dalších představitelů venkova z celé Evropy. Akce, která proběhne ve Vlašimi ve dnech 19. až 22. října 2005, má název Mezinárodní setkání Studenti pro venkov. „Máme velikou radost, že byl náš projekt podpořen. S našimi partnery například již od roku 2003 organizujeme pravidelně menší setkání studentů, na kterých se schází maximálně čtyřicet lidí. Ve Vlašimi však čekáme účast minimálně stopadesáti návštěvníků, a tak i pro nás organizátory je to něco nového“, řekla Renata Knotková z občanského sdružení PODBLANICKEM.

Setkání bude trvat čtyři dny a bude mít obsahově odlišné bloky. Hlavní veřejná část, v rámci níž budou prezentovány jednotlivé venkovské projekty, je situovaná na čtvrtek a pátek (20 – 21. října). „Rádi bychom, aby se naše akce vymykala klasickým představám o konferenci. Nejzajímavější podle mého názoru je, že se zde sejdou studenti, manažeři, starostové a další zájemci o venkov ´u jednoho stolu´. Všichni budou nad jednotlivými tématy debatovat také v pracovních skupinách a v sobotu se rozjedou na exkurzi realizovaných projektů do regionu“, dodává Renata Knotková.

Formálně bude celá akce založena na metodě OPEN SPACE (otevřený prostor), která předpokládá aktivní přístup návštěvníků k průběhu a plánování jednotlivých programových bloků. Účelem je inspirovat účastníky k osobní aktivitě, dodat jim potřebné informace a poskytnout prostor pro získání užitečných kontaktů. „Věříme, že se zvolenou metodou vyvarujeme tomu, že se s námi bude někdo nudit. Víme, že se často jezdí na konference jen kvůli diskusím o přestávkách, tak bychom rádi, aby naše setkání bylo přínosné jako celek“, vysvětluje Renata Knotková a dodává: „Protože na setkání dorazí i příznivci venkova z několika evropských zemí, hlavním komunikačním jazykem bude angličtina. Simultánní tlumočení je však zajištěno. Hosté z Německa, Slovinska, Irska, či Nizozemí tak nemusí mít obavu.“

Aktivity, které budou na setkání prezentovány, mají pestrý charakter. Co je spojuje, je důraz na obnovu a rozvoj evropského venkova, neboť jako vysvětluje Renata Knotková: „Účelem akce je především podnítit zájem mladých lidí o venkov, o jeho opětovné zabydlování a udržování“. Na konferenci budou představeny například projekty týkající se rozvíjení šetrné výroby energie, venkovského turismu nebo činnosti mladých lidí v oblasti ochrany životního prostředí. Přednášet a debatovat zde budou studenti z různých koutů Evropy. Vysidlování a kulturní úpadek venkova není totiž problémem zdaleka jen českým.

Podporu na pořádání akce získalo sdružení Podblanickem především ze dvou zdrojů. Z Programu obnovy venkova, který zajišťuje Ministerstvo pro místní rozvoj, a z programu Evropské unie MLÁDEŽ. Významnou částkou přispěl také Mikroregion PODBLANICKO a Středočeský kraj, jehož hejtman ing. Petr Bendl na setkání osobně zavítá. Dalšími partnery akce jsou finská místní akční skupina Joutsenten Reitti, rakouská Universität für Bodenkultur, Spolek pro obnovu venkova ČR a slovenské občanské sdružení Vidiecký parlament Trenčianského kraja. Mezinárodní akce však těžko mohla být uspořádána bez zájmu vedení města Vlašim. Jeho starosta Mgr. Luděk Janišta se k celé záležitosti vyjádřil takto: „Dlouhodobý projekt Studenti pro venkov, který koordinuje občanské sdružení Podblanickem, je součástí kroků, jejichž prostřednictvím chceme, aby náš venkov znovu prosperoval, aby pro mladé lidi byl prostředím, kde mohou najít své uplatnění, kde budou chtít zakládat rodinu a trávit smysluplně svůj život. Jde o dlouhý proces zahrnující v sobě mnoho dílčích kroků. Ale někde se prostě začít musí.“

Všechna práva vyhrazena. Použití textu je možné pouze se souhlasem o.s. Český Západ - Místní partnerství.