Slavnosti jablek pokračují v restauracích na Konstantinolázeňsku

Vytištěno z WWW.LEADER-CESKYZAPAD.CZ
Téma: Aktuality, Vydáno dne: 03. 10. 2011


Letošní Slavnosti jablek na Krasíkově přivítaly rekordní počet návštěvníků. Až čtyři tisíce návštěvníků zavítaly v sobotu na vrch Krasíkov nedaleko Konstantinových Lázní, kde se již podeváté konaly Slavnosti jablek. Milovníci dobrého jídla si ale mohou jablečné speciality vychutnávat v místních restauracích ještě týden.

jablečné menu místních restaurací
tisková zpráva

Pestrý kulturní program zahrnoval vystoupení žonglérské skupiny MixTrix, loutkové představení Tři přadleny divadla Tichý Jelen, ale také divadelní představení žáků místních základních škol Čtyři podkovy na motivy pověsti o kostelu sv. Anny Samotřetí v Pňovanech. Jako již tradičně, zahrál soubor historické hudby Cavalla z Kladrub a irská kapela Poitín, kterou letos doplnila lidová muzika z Chrástu u Plzně. Velký úspěch měla módní přehlídka triček „Práce jako na kostele“, zhotovených podle návrhů dětí z regionu.

Hned u vstupu do areálu měli návštěvníci možnost přispět do veřejné sbírky na obnovu hradního areálu pořádané občanským sdružením Pomozme si sami. Letošní výtěžek sbírky činí 29.624 Kč, který spolu s výtěžky z dvou předchozích let (v úhrnu půjde o částku překračující 70 tis. Kč) sdružení daruje obci Kokašice jako příspěvek na vybudování vyhlídkové plošiny na zřícenině hradu Švamberk. Turisté by se tak do kraje pod Krasíkovem mohli rozhlédnout už příští rok.

V kapli Máří Magdalény byla instalována výstava občanského sdružení Zachraňme dominanty s názvem „Necháme to tak?“, která upozorňuje na stav sakrálních památek v Čechách i na Moravě. Další výstavu s názvem „Vlídná nádraží“ si návštěvníci mohli prohlédnout v přízemí bývalé zvonice, kde v průběhu slavností proběhlo i představení knihy „Bezdružická lokálka: 110 let železniční trati Pňovany - Bezdružice“. Její autor, Jiří Bízek z Bedružic rozdával nejen autogramy, ale spolu s kolegy ze sdružení Plzeňská dráha po celý den také lisoval jablka, aby mohli návštěvníci ochutnat čerstvý mošt. Sdružení Plzeňská dráha vypravilo na slavnosti také speciální vlak – Jablečný expres, který přivezl přes 80 cyklistů a pěších turistů z Plzně.

Pro mlsné jazýčky návštěvníků byla připravena řada jablečných pochutin jako např. jablečné koláče a buchty, jablka v županu, placky s jablečnými povidly, křížaly, grilované maso v jablečné marinádě, jablečné čaje anebo jablečná pálenka. Nechyběla ani tradiční soutěž o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl, do které bylo přihlášeno 25 závinů různých tvarů a chutí. Ten nejhezčí připravila dle sedmičlenné odborné poroty Štěpánka Janotová z Plzně, ten nejchutnější paní Anna Alexová z Bezdružic. Již poněkolikáté se slavností zúčastnil také partner Aliance obcí Steinwald, který pro návštěvníky připravil ochutnávku piva Zoigl, domácí chleba nebo kapří pochutiny.

Gurmáni i gourmeti, kteří slavnosti promeškali si ale nemusí zoufat. Místní restaurace budou až do neděle 9. října, nabízet speciální Jablečné menu. Zabijačkové speciality s jablečným křenem dostanou hosté v penzionu Ve Dvoře v Kokašicích, domácí zveřinovou paštiku na jablkách s brusinkami nebo kuřecí prso na skořicovém jablku ochutnají v Lázeňském hotelu Jirásek v Konstantinových Lázních a restovaná husí játra s jablky pak připravují v penzionu V Pohodě v Konstantinových Lázních. Kompletní jablečné menu shlédnete na www.leader-ceskyzapad.cz.

Řemeslný jarmark oživily ukázky několika řemesel i výrobky s tematikou jablek, speciálně připravené pro letošní slavnosti. V odpolední části programu byly slavnostně uděleny certifikáty dvaceti místním řemeslníkům, které je opravňují k užívání značky „Místní výrobek ze západu Čech“. „Certifikací této skupiny řemeslníků se nám podařilo téměř zdvojnásobit počet nositelů značky Místní výrobek ze západu Čech, což svědčí jak o zájmu řemeslníků, tak i veřejnosti o regionální řemeslnou produkci,“ uvedl Jan Florian z místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství, která certifikáty uděluje. Přehled řemeslníků se koncem října objeví na www.mistni-vyrobky.cz.

Pro děti bylo připraveno několik výtvarných dílen, ve kterých si mohly vyzkoušet malování voskem, origami, potisk triček a tašek nebo malování na sklo. Na Krasíkově bylo veřejnosti také poprvé představeno logo grantového programu Mikroregionu Konstantinolázeňsko s názvem „HARANTI“. „Nové logo symbolizuje stromy, ale také ruce dětí, které mohou bořit i tvořit. Slovo harant také dříve znamenalo černý kohout, jehož červený hřebínek můžeme v logu také vidět. Název programu celkově trochu provokuje, neboť odkazuje nejen na neukázněné děti, ale i na všestrannou renesanční osobnost Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Cílem našeho grantového programu je podporovat aktivity místních dětí a mládeže, které je povedou k aktivnímu trávení volného času a budou v nich pěstovat pozitivní vztah k našemu regionu,“ vysvětlila poradkyně Mikroregionu Konstantinolázeňsko Miroslava Válová. Logo bylo zpracováno na základě návrhu Klaudie Křížové z Černošína, který vzešel ze soutěže dětí z místních základních škol.

Slavnosti jablek již podeváté připravil Mikroregion Konstantinolázeňsko ve spolupráci s místní akční skupinou Český Západ - Místní partnerství, obcí Kokašice, občanským sdružením Plzeňská dráha, Pomozme si sami, letos také za přispění agentury CzechTourism. Slavnosti jsou součástí česko-bavorského projektu „Za kulturou na kole“, spolufinancovaného prostřednictvím Dispozičního fondu Euregio Egrensis z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika - Bavorsko. Příští jubilejní 10. ročník se uskuteční první říjnovou sobotu, 6. 10. 2012.


Všechna práva vyhrazena. Použití textu je možné pouze se souhlasem o.s. Český Západ - Místní partnerství.