Český Západ Konstantinolázeňsko Stříbrsko Plánsko Hracholusky
   česky english deutsch


odkaz na stránky Evropské komise
   Evropský zemědělský fond
   pro rozvoj venkova:
   Evropa investuje
   do venkovských oblastí.
odkaz na stránky SZIF - Program rozvoje venkovaNa Kořeni si zasadí své kořeny

30. 10. 2005 | projekty na území MAS > Zasaďte si své kořeny

V neděli budou mladí dobrovolníci pokračovat ve výsadbě ovocné aleje ve vsi Kořen. Celkem vysadí téměř čtyřicet ovocných stromků podél cesty z Kosího potoka.

Nápad vysázet ovocnou alej, se kterým přišli dva mladí obyvatelé vsi Kořen, byl na počátku vzniku iniciativy Zasaďte si své kořeny. Díky ní by měly být podporovány projekty, které jsou připraveny a realizovány přímo místními mladými lidmi z Konstantinolázeňska a okolí. Prostřednictvím realizace jejich vlastních nápadů jim pomáhá vytvářet vztah k regionu, kde žijí, což je velmi důležité pro trvalou péči o místní území.

Z původní myšlenky vysázet ovocnou alej vzešel nápad vytvořit naučnou stezku, z různých krajových odrůd ovocných stromů, která bude doplněna o ukázku různých kamenů z regionu. Ve spolupráci s obecním úřadem Olbramov, pod který ves Kořen spadá, bude obnovena i zaniklá cesta přes pole k bývalé Kořenské papírně. První část aleje byla vysázena již letos na jaře, nyní se chystá výsadba zbývající části. „Během několika předchozích týdnů připravovali mladí dobrovolníci a zaměstnanci obecního úřadu Olbramov jámy pro výsadbu, abychom tuto neděli od 11 hodin mohli společně sázet,“ řekl jeden z organizátorů projektu.

Že je nápad projektu skutečně dobrý dokazuje i úspěch, jaký zaznamenala jeho prezentace na mezinárodní konferenci Studenti pro venkov, která se konala minulý týden ve Vlašimi. „Byl jsem překvapen, jaký zájem o náš projekt na konferenci byl a kolik bylo dotazů,“ řekl Honza Florian z občanského sdružení RECEPTT, které projekt organizuje. „Jsem rád, že nápad, se kterým přišli Matěj a Ondřej Vaňkovi se postupně daří realizovat a že zaujal i mnoho jejich přátel,“ dodal Florian, který se v rámci projektu snaží především zajistit finanční prostředky na jeho bezproblémový průběh. V loňském roce se podařilo získat grant Nadace Partneství a dotaci Ministerstva životního prostředí, které umožní zrealizování nápadu mladých obyvatel vsi Kořen.

„Díky aleji se nám podařilo ukázat, že některé nápady mladých lidí, které budou přínosem i pro ostatní, nemusí být vždy nereálné,“ řekl Florian a zmínil projekt Práce jako na kostele, který by měl díky zapojení místních mladých lidí pomoci nalézt cestu k péči o kostely v regionu. „Student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Honza Matoušek přišel s nápadem uměleckých workshopů v krajině – něco na způsob landartu. Společně se nám pak podařilo skloubit jeho nápad s cílem občanského sdružení Pomozme si sami – upozornit na stav místních památek a do péče o ně zapojit mladé lidi,“ pochvaluje si Florian. První výsledky tohoto spojení mohli vidět návštěvníci Slavností jablek na Krasíkově nebo Vendelínského divadelního jarmarku v Olbramově. Na projekt se podařilo získat grant z programu EU Youth/Mládež, podporu mu vyjádřila také církev.

Iniciativa Zasaďte si své kořeny těmito dvěma projekty nekončí. Jejich organizátoři počítají s tím, že zájem mladých lidí o jejich region bude trvalý a že o jejich nápady nebude nouze.

Upozornit | Tisknout


Zajištění akcí
vybaveni@leader-ceskyzapad.cz
tel.: 77 44 99 396
více informací zde
REZERVACE MOBILNÍHO VYBAVENÍ

Konzultace projektů
Využijte možnosti konzultovat Vaše projektové záměry nebo probíhající projekty s pracovníky MAS! Konzultace je možno domluvit telefonicky nebo e-mailem ve standardní otevírací době kanceláře MAS v Konstantinových Lázních - vždy v pondělí a pátek od 9 do 15 h., nebo i v jiném čase a na jiném místě.

Kontakty pro konzultace:

Jan Florian
koordinátor programu LEADER
tel. 774499396
florian@leader-ceskyzapad.cz

Miroslava Válová
předsedkyně a manažerka MAS valova@leader-ceskyzapad.cz
tel. 774499395

(c) MAS Cesky Zapad - Mistni partnerstvi  |  tel. +420 374692021  |  info@leader-ceskyzapad.cz
webdesign | Tomáš Möller | receptt | 2006